Strona główna Instytut Filozofii informuje


Instytut Filozofii informuje

 

  • Projekty grantowe z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”

W ramach programu grantowego "Społeczna odpowiedzialność nauki - Popularyzacja nauki" dwa wnioski pracowników Instytutu Filozofii zostały zakwalifikowane do finansowania. Projekt dr hab. Piotra Duchlińskiego, prof. AIK zatytułowany „Popularyzacja i promocja chrześcijańskiego kapitału etycznego” dotyczy popularyzacji etyki. Wprowadzenie przedmiotu etyka jako obowiązkowego w kształceniu podstawowym i ponadpodstawowym jest dogodną okazją do tego, aby popularyzować wiedzę etyczną wśród nauczycieli, uwrażliwić na etyczną problematykę w sytuacjach życia codziennego oraz życia publicznego, a poprzez nauczycieli spopularyzować wiedzę i wrażliwość etyczną w szerokich kręgach młodego pokolenia tak, aby mógł zacząć stopniowo krystalizować się w społeczeństwie kapitał etyczny. Projekt zakłada stworzenie wielu materiałów audiowizualnych i tekstów we współpracy z wybitnymi polskimi etykami i filozofami.

Projekt mgr Jakuba Prusia pt. „Logika codzienna – vlog o argumentacji, kulturze logicznej i retoryce” ma za główny swój cel wsparcie i rozwój dzieła, które mgr Jakub Pruś realizuje już od dłuższego czasu, mianowicie, popularyzacji teorii argumentacji, logiki praktycznej, krytycznego myślenia, retoryki, czy szerzej, kultury logicznej za pomocą kompetentnie i atrakcyjnie opracowanych materiałów wideo umieszczanych na profilu „Logika codzienna” na youtube.

  • Dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK na Festiwalu Nauki i Techniki w Tarnowie

30 września, współpracująca z Instytutem Filozofii dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK wzięła udział w panelu dyskusyjnym w ramach „Festiwalu Nauki i Techniki 2022. Forum Inteligentnych Specjalizacji” (Tarnów, 30.09.-02.10.2022r.). W panelu pt. „Rola Automatyzacji i robotyzacji w medycynie – zaawansowane technologie medyczne XXI-wieku” wzięli udział przedstawiciele firm, fundacji i instytucji branżowych, a także podkarpackich uczelni.

  • Medale za Długoletnią Służbę

Podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Ignatianum w Krakowie 7 października, dwóch pracowników Instytutu Filozofii otrzymało od Prezydenta RP, p. Andrzeja Dudy, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę. Są to dr Jarosław Kucharski oraz dr Jacek Poznański SJ. Medal ten jest nadawany (na wniosek Senatu Uczelni) za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa w okresie co najmniej 10 lat pracy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy na rzecz naszej wspólnoty akademickiej.

  • „Forum Philosophicum” i „Rocznik Filozoficzny Ignatianum”

Redakcja "Forum Philosophicum" pod kierunkiem redaktora naczelnego dr. hab. Jacka Surzyna, prof. nadzw. i mgr Jakuba Prusia, sekretarza, otrzymała finansowanie w ramach programu wsparcia dla czasopism na lata 2022/23. Serdecznie gratulujemy już drugiego grantu tego typu i życzymy dalszego rozwoju czasopisma. „Forum” ma kilka ciekawych pomysłów na przyszłość, które powoli nabierają kształtów. Czasopismo ma 100 pkt.

Również "Rocznik Filozoficzny Ignatianum" otrzymał wsparcie finansowe na rozwój na lata 2022/23. Jednym z zastępców redaktora naczelnego jest prof. dr hab. Piotr Mazur, który jest odpowiedzialny za dział filozoficzny. Członkami redakcji są natomiast prof. dr hab. Adam Jonkisz i dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK. Czasopismo ma obecnie 70 pkt.

  • Dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK o biohackingu: wykład i sesja Q&A

Dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK zainaugurowała nowy sezon cyklu #BioethicsLab w interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki. Najpierw, 5 października 2022 r. wygłosiła online wykład „Zhakować ciało: sztuka zostania nadczłowiekiem” (można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/etnyOGKwt8M), a tydzień później, 12 października, odpowiadała na pytania widzów i słuchaczy podczas sesji Q&A (nagranie: https://youtu.be/Yq2PCKotgQA). Pani Profesor współpracuje z Instytutem Filozofii od 2018 roku zarówno badawczo, jak i dydaktycznie m.in. prowadzi konwersatorium z „Etyki ulepszania człowieka”.

#BioethicsLab to nowatorski dwuletni cykl bezpłatnych spotkań skierowany do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Spotkania mają na celu bieżącą identyfikację oraz wypracowanie odpowiedzi na aktualne zagrożenia bioetyczne związane z rozwojem cywilizacyjnym.

  • Dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK jurorem Hackatonu Klastra LifeScience

Dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK, współpracowniczka Instytutu Filozofii, została zaproszona do grona jurorów Hackathonu "Spraw, aby pobyt w szpitalu był lepszym doświadczeniem". Hackathon organizowany jest przez Klaster LifeScience Krakow EIT Health Hub. Inicjatywa ma na celu zaproponowanie rozwiązań dla kilku z wielu problemów negatywnie wpływających na doświadczenie i złe wspomnienia pacjenta z pobytu w szpitalu. Wydarzenie odbywa się w ramach inicjatywy I-Days 2022, której pomysłodawcą jest EITHealth.

  • Dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK z wykładami na Uniwersytecie Katolickim Walencji

W dniach 6 – 11 października 2022 r. w ramach programu Erasmus Plus dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK przebywała w Walencji na Universidad Católica de Valencia. Pani Profesor prowadziła zajęcia z etyki w języku angielskim, promowała Instytut Filozofii i jego działalność naukową, a także badała możliwości współpracy między instytucjami.

  • Dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK i dr hab. Anna Bugajska, prof. AIK na „Forum on The Future of Morality” 

W dniach 27-28 października 2022r. dr hab. Piotr Duchliński prof. AIK, kierownik Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej, oraz dr hab. Anna Bugajska prof. AIK, długoletnia współpracowniczka tej Katedry, wzięli udział w „1st Polish Forum on The Future of Morality”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centre for Axiology of New Technologies and Social Change, jednostkę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prof. Duchliński wziął udział w jednej z debat pierwszego dnia, podczas której wygłosił wprowadzenie pt. „Transmorality of posthuman”. Natomiast prof. Anna Bugajska wygłosiła wprowadzenie pt. „Myth, ideology, and utopia of transhumanism”, podczas jednej z debat w drugim dniu Forum. Link do wydarzenia: https://thefutureofmorality.org/ 

  • Instytut Filozofii w najnowszym numerze czasopisma „Ignatianum”

Wiele materiałów w najnowszym czasopiśmie uczelnianym „Ignatianum” jest poświęcona pracownikom Instytutu Filozofii lub napisana przez jego pracowników. Zapraszamy do lektury i zapoznania się z licznymi aktywnościami, jakie na naszej Uczelni inicjują lub koordynują nasi pracownicy. PDFy dostępne na https://ignatianum.edu.pl/czasopismo-ignatianum

„Czas podsumowania”, wywiad z prof. Józefem Bremerem SJ, byłym Rektorem AIK

„Razem możemy bardzo dużo!”, wywiad z prof. Tomaszem Homą SJ, obecnym Rektorem AIK

„AIK sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni”, tekst dr Jarosława Kucharskiego, Pełnomocnika Rektora AIK ds. SOU

„Instytut Filozofii przyciąga słuchaczy!”, dr Magdalena Kozak o projekcie „Akademii wartości”

„Jak rzetelnie myśleć i argumentować?”, mgr Jakub Pruś o vlogu „Logika codzienna”.